Karbantartás fejlesztés coaching szemléletben
az egyénre szabott vállalatfejlesztés
Az alapprobléma
A karbantartási rendszereik fejlesztése során a legtöbb vállalat arra koncentrál, hogyan találhatna a jelenlegi gépfenntartási gyakorlatánál valami célravezetőbbet, hatékonyabbat. Stabilabban működő rendszert keresnek, amely megbízhatóbb műszaki folyamatokat eredményez. Korszerű állapot vizsgálatra épít, eszközkockázatokat azonosít/minimalizál, s ezzel is emeli saját szolgáltatási minőségét, végső soron a vállalat jövedelmezőségét. Elborítanak minket a kifejezések: stratégia, taktikák, gyakorlatok, technikák, folyamatok, rendszerek, hatékonyság…
De eközben mi van a karbantartókkal, a mérnökökkel, a különböző szintű műszaki vezetőkkel? Törődik egy műszaki fejlesztő program – tudatosan – az emberrel?
A tünetek
Egy-egy projektünk során mondhatni első lépésként kell leküzdenünk az érintettek különféle, nagyon is emberi problémáit.
A műszaki részlegen dolgozók gyakran túlterheltek, folyamatosan létszámhiányról panaszkodnak, gyakoriak a túlórák, a folyamatos otthoni, telefonos készenlét. A karbantartás vezető jobb, ha nem is gondol nyaralásra, két hét összefüggő, folytonos telefonálás nélküli kikapcsolódásra.
Nem ritka, hogy egy-egy műszaki részlegen éppen a sok párhuzamosan futó fejlesztési projektnek köszönhetően telik be a pohár, és kezdenek új állás után nézni a legértékesebb szakemberek.
De még ha eddig nem is jut el egy vállalat, vajon hány tányért lehet pörgetni a levegőben egyszerre, és mennyit lehet még rápakolni a mindennapok kényszer-zsonglőreire?
Mikor jön el a pont, amikor az emberi oldal is fontossá válik? Amikor egy-egy fejlesztő programot eleve úgy állítanak össze, hogy ne csak technokrata személet érvényesüljön abban, hanem arra is legyen válasza, hogy jól érzik-e magukat a szakemberek a cégnél? Tudják-e jól kommunikálni igényeiket, eredményeiket, problémáikat? Részei, alakítói a változásoknak, vagy pusztán utasai, esetleg elszenvedői annak? Milyen vezetési, szervezési, személyes fejlődési kihívásokkal küzdenek?
A kulcs üzenet
A karbantartás fejlesztése során ne csak a technikai elemekre, a szigorúan vett szakmai lépésekre koncentráljunk! Adjunk segítséget a műszakiaknak a kommunikáció, a feladatdelegálás, a munkatartalom helyes kialakítása, az emberek vezetése, jutalmazása/kritikai észrevételek helyes alkalmazása terén is! Magát a fejlesztő projektet is állítsuk össze ennek megfelelően. A szakmai iránymutatások mellett mindig segítsen a program az új ismeretek/gyakorlatok befogadásában. Mindezt úgy, hogy azok ne csak utasításként, de valóban új, a vállalat életébe beépült gyakorlatokként részévé váljanak a cégkultúrának.
Értjük partnereink kihívásait
Olyan fejlesztési programokat kínálunk, amelynek során kezeljük a fenti problémákat, karbantartás szakmai és emberi oldalt együttesen! Projektjeink épp ezért a jelen helyzet alapos megértésére épülnek. Közös iránykeresést és kijelölést/elköteleződést követően, munkacsoportok projektcoaching szemléletű támogatásával érnek el jelentős, mérhető és tartós változásokat, fejlődést. Így nem terhelődnek túl a szakemberek, nem menekülnek el a kollégák, és a vállalat mindennapjainak szerves részérévé válnak az új gyakorlatok.
Mielőtt tanácsadóhoz fordulna
Gondolt már arra, hogy a műszaki szakemberei családi, vagy baráti körben vajon büszkén mesélik-e, milyen remek cégnél, milyen kiemelkedő közösségben dolgoznak? Lehetséges, hogy miközben „megteszik, amit kell”, másik munkát keresnek, esetleg másodállás vállalásán törik a fejüket?
Vizsgálja meg a helyzetet! Beszélgessen kollégáival, milyen ideális kép él bennük saját tevékenységükről, vagy épp a vállalat működéséről, majd térjenek ki arra is, hogyan működik mindez ma! Mérje fel mekkora a távolság a jelen helyzet és a jövőkép között!
Mit ajánlunk mi – az új megközelítés
Segítségünket több lépcsős program keretében ajánljuk fel leendő és új partnereinknek. Az egyes elemek – a megrendelő helyzetétől függően – külön is megvalósíthatók. Egy-egy elem önmagában is ad tovább használható, fenntartható eredményt.
- A jelen helyzet felmérése – Karbantartás szakmai és emberi oldal
- A fejlesztési program közös kialakítása, amely mellett elköteleződnek a helyi szakemberek
- Munkacsoportok kialakítása a közösen kijelölt legfontosabb fejlesztési témákban, majd folyamatos coaching jellegű támogatásuk on-the-job formában.
Ha eszközei hatékonyságával problémája van és el akarja kerülni szakemberei túlterhelését, keressen bennünket bizalommal!