USA – Magyarország – Lean
2. A probléma fő összetevőinek meghatározása
Megvizsgáltuk és Pareto elemzés segítségével elemeztük a mérnöki támogatásra fordított időket, amelyek a következőképp alakultak:
(A Pareto-elv, más néven a 80–20 szabály kimondja, hogy számos jelenség esetén a következmények 80%-a az okok mindössze 20%-ára vezethető vissza.)
Ezek alapján megállapítható, hogy az időráfordítás 85,6 %-t a tesztelés, a mechanikus tervezés és az elektromos tervezés tette ki.
Fontos: Továbbra is a tünetekre és mérőszám alapú megfogalmazásukra koncentrálunk. A fő összetevők meghatározása segít az összetett probléma fő elemeinek azonosításában.
Szakmai szerepvállalás
- Közös munka: adatgyűjtés, Pareto elemzés
- Módszertani támogatás
- Online felkövető megbeszélések
3. Célok kitűzése
A csapat célként azt fogalmazta meg, hogy a mérnökóra ráfordításokat fél éven belül 50 %-kal szeretné legalább csökkenteni, azaz 290,4 óra helyett legfeljebb 145 óra mérnöki támogatás elérése a cél. Ezzel összhangban megvizsgáltuk az időráfordítások fő összetevőit és a következőket határoztuk meg rövid és hosszú távú célként:
(Vízió: egyfajta ideális állapot vagy hosszútávú cél, ahova évek múlva szeretne eljutni.)
Fontos: A célok meghatározása során ne abból induljunk ki, hogy milyen akciókat tervezünk megvalósítani és ne törekedjünk egyből a tökéletesre. A célok elérése jelentsen kihívást, de ugyanakkor ne legyen lehetetlen. A célok megvalósításához vezető utat érdemes időben is definiálni, szakaszokra bontani.
Szakmai szerepvállalás
- A célok megfogalmazásának támogatása (REMEK – releváns, elérhető, mérhető, elosztott időben, konkrét)
- A vízió, hosszabb távú célok megfogalmazásának segítése
- A különböző osztályok közötti kommunikáció, egyeztetés koordinálása a célok kapcsán
A következő részekben a teljes folyamat felméréséről és elemzéséről, valamint a feltárt problémák priorizálásáról és végső soron a fejlesztési projektek elindításáról olvashatunk.